ساخت ملخ ساده و سبک برای هواپیمای مدل الکتریکی

 

ساخت ملخ ساده و سبک برای هواپیمای مدل الکتریکی

 

 ملخ مورد نیاز برای هواپیمای مدلی که می سازید را می توانید به صورت حاضری از فروشگاههایی که لوازم هواپیمای مدل می فروشند به قیمت 3000 تا 20000 تومان خریداری نمایید ولی چنانچه بخواهید تجربه ساخت یک ملخ ساده و سبک را داشته باشید من روش کار رو براتون میگم.

 لوازم مورد نیاز جهت ساخت ملخ به شرح زیر می باشد:


۱- لوله پلاستیکی نازک مثل گوش پاکن

۲- طلق پلاستیکی نازک مثل طلق بطری نوشابه خانواده

۳- پیچ نازک و کوچک 

۴- ترمینال کوچک برق(۱cm)
برای ساخت این ملخ ابتدا بطری نوشابه خانواده را بریده و به صورت یک ورق در میاوریم و سپس شکل دو پره ملخ را مطابق شکل بر روی آن کشیده و با قیچی یا کاتر بریده و در میاوریم.

 


برای اتصال این ملخ بر روی شفت موتور می توانید از یک عدد ترمینال کوچک برق(کوچکترین سایز)که طول آن ۱cm میباشد استفاده کنیدکه یک سر آن بر روی شفت موتور پیچ شده و یک سر آن بر روی پیچی که از وسط میله ملخ عبور کرده پیچ می شود.

 


در مرحله بعد یک لوله پلاستیکی کوچک مانند شلنگ خودکار یا نی ساندیس به اندازه حدود ۱cm که قطر آن کمی بیشتر از میله پلاستیکی گوش پاکن باشد را برداشته و لوله گوش پاکن را از داخل آن عبور داده و در وسط لوله چسب میزنیم و فیکس میکنیم سپس وسط آنرا با دقت مشخص و سوراخ نازکی در آن ایجاد میکنیم و پیچ نازک را از درون آن عبور داده و با چسب دوقلو محکم میکنیم،انتهای پیچ را هم که خارج شده را جهت اتصال ملخ به ترمینال کوچک برق استفاده میکنیم.         

 


بعد نوبت به نصب پره های ملخ میشود به این شکل که آنها را توسط چسب قطره ای بر روی میله نازک گوش پاکن می چسبانیم البته باید دقت شود که شیب و پیچش پره ها بصورت درست باشد تا راندمان ملخ بالا برود. اگه خواستید میتونید روی پره ها رو رنگ کنید تا یکدست شوند.

 یه مورد هم درباره پیچ ها بگم که اگه به همین شکلی که سر آنها بیرون باشد استفاده شود بدلیل بالانس نبودن باعث ایجاد لرزش و پایین آمدن راندمان ملخ می شود ، راه حل برطرف کردن این مشکل هم اینست که سر پیچ ها را به طور کامل جدا کرده و روی آنها را با سوهان صاف کرده و سپس با اره موئی باریک یک شکاف باریک جهت سفت کردن پیچ با پیچ گوشتی بر روی آن ایجاد نمایید،البته اندازه پیچ باید طوری تنظیم شود که وقتی بر روی شفت موتور محکم می شود هیچ لبه ای از آن بیرون نباشد.


   
امیدوارم این ملخ را بسازید و یک تجربه جدید کسب کنید. 

 

جامع ترین مجموعه فارسی آموزش ساخت و طراحی هواپیماهای مدل کنترل از راه دورمبتدی تا حرفه ای (ورژن8)

 

 

 

 


/ 0 نظر / 128 بازدید