آموزش ساخت بدنه هواپیمای مدل کنترلی

 

آموزش ساخت بدنه هواپیمای مدل کنترلی

 

 

 

برای ساخت بدنه هواپیمای مدل می توان از مواد مختلفی استفاده کرد که در زیر معرفی می شوند.

 


  فوم های رنگی :

این فوم ها رو می تونید در تهران بیشتر از لوازم التحریر فروشی های روبروی دانشگاه تهران و به خصوص پاساژ فروزنده بخرید که در رنگ های مختلف و ضخامت از ۲mm تا 10mm و در اندازه A3 می باشند، قیمت این فوم ها نیز بازای هر میلی متر ضخامت ۲۵۰ تومان میباشد. ورقه های چوب بالسا :

بالسا نوعی چوب فوق العاده سبک می باشد که درساخت هواپیماهای مدل کاربرد زیادی  دارد، ورقه های چوب بالسا را می توانید در تهران از همان محل معرفی شده و به قیمت 2 تا 3 هزار تومان خریداری کنید. ابعاد این ورقه ها معمولا ۱ متر در 1۰ سانتی متر و در ضخامت های مختلف می باشند،همچنین چوب بالسا به شکل میله های با مقطع دایره یا مربع و به طول ۱ متر هم قابل تهیه است. 

 به نظر من استفاده از فوم با ضخامت ۳ یا ۵ میلی متر بهتره چون راحت با یه تیغه کاتر و یا فوم کاتر حرارتی بریده میشه و سبکتر هم هست و برای ساخت مدل های سبک مناسبتره، برای چسباندن قطعات بریده شده میبایست فقط از چسب مخصوص فوم استفاده کنید که براحتی قابل تهیه است همچنین از سمباده خیلی نرم (نمره ۴۰۰) می تونید برای صاف کردن لبه سطوح کار استفاده کنید

 برای ساخت بدنه باید اندازه و ابعاد مدلی رو که می خواهیم بسازیم رو داشته باشیم که توی نقشه های حاضری یا نقشه ای که خودتون کشیدید مشخص شده، بخش های بدنه رو می تونید یه تیکه مثل مدلی که در پایین عکسشو گذاشتم بسازید یا به صورت استخون دار که بعدا توضیح میدم.

 
 

برای ساخت بدنه با فوم A3 باید چند تا از اونارو از پهلو با چسب مخصوص فوم یا چسب چوب به هم بچسبونید و با نوار چسب شیشه ای لبه ها رو فیکس کنید و بذارید حداقل 5 ساعت بمونه تا کاملا خشک بشه‌‌‌‌‌، معمولا 2 تا فوم A3 برای این کار کافیه که می تونید بسته به اندازه مدلتون از عرض یا طول به هم بچسبونید.

 

 

برای منتقل کردن خطوط نقشه بر روی فوم می بایست روی فوم کاربن به همون اندازه گذاشت و سپس کاغذ نقشه را روی اون گذاشت، بهتره لبه های نقشه رو با چسب نواری به پشت فوم فیکس کنید که تکون نخوره آنگاه با خودکار بر روی خطوط نقشه می کشیم تا روی فوم منتقل شوند. برای برش این قطعات میتونید از تیغه کاتر یا دستگاه فوم کاتر حرارتی استفاده کنید، بعد از اینکه همه بخش های بدنه رو بریدید لبه هائی که باید به هم بچسبند رو با چسب آغشته کنید و روی هم قرار دهید و با چسب نواری از چند نقطه فیکسشون کنید و بذارید تا خشک شوند.

 


 اما برای اتصال بال هواپیما به بدنه در مدلهایی که بال رو هستند مثل همین مدل Piper معمولا از کشهای لاستیکی استفاده می شود.

 

 


طرز کار به این صورت است که می توانید از 2 تا میله پلاستیکی نازک مثل میله گوش پاکن استفاده نمایید و با سوراخ کردن و قرار دادن آنها در داخل بدنه و در دو سر عرض بال که روی بدنه قرار می گیرد آنها را بوسیله چسب در داخل فوم فیکس کنید(مطابق شکل). 

 

 

کشهای لاستیکی را بطوریکه دو سر آنها از زیر در داخل میله ها قرار گرفته بصورت ضربدری از روی بال هواپیما عبور بدهید و بال را در جای خود ثابت نمایید.به این شکل بال مدل در جای خود قرار میگیرد و در هنگام بیرون آوردن باطری برای شارژ براحتی این کار انجام می شود.

 

 

جامع ترین مجموعه فارسی آموزش ساخت و طراحی هواپیمای  مدل کنترلی از راه دور نسخه 8

/ 0 نظر / 121 بازدید