نحوی نگهداری باطری هواپیماهای الکتریکی 

 

 

 

تخلیه باتری و نگهداری آن، حقیقتا دو موضوع کاملا مرتبط بهم هستند. باتری های NiCd را قبل از اینکه بخواهید برای مدتی نگهداری کنید، باید کاملا تا ولتاژ 0.9 ولت برای هر سل، تخلیه کنید. اما در مورد باتری های NiMH ، برای اینکه بهترین کارآئی را داشته باشند، باید تقریبا نیمی از شارژشان را در آنها نگهدارید. و موقعی که برای اولین بار در طول یک روز میخواهید از آنها استفاده کنید،

 

ابتدا شارژ آنها را کاملا تخلیه کنید، آنگاه باتری شما برای شارژ کردن و استفاده در طول روز آماده است.بحث باتری هایLiPo در مورد تخلیه و نگهداری کاملا متفاوت است. بسته به ولتاژ نهائی باتری تان، شما باید تا یک حد خاص آن را تخلیه کنید. بعنوان مثال اگر خروجی باتری شما 7.4 ولت باشد ( 2 سل) ، نباید هیچگاه آن را زیر بار تا پائین تر از 6 ولت تخلیه کنید ( 3 ولت برای هر سل). اگر بخواهید باتری های لیتیوم-پلیمر را برای دو هفته یا بیشتر نگهداری کنید، ولتاژ هر سل باید حدود 3.8 ولت باشد تا در اثر تخلیه خود بخودی باتری و عدم توازن در تخلیه سل های مختلف آن، ولتاژ آن بیش از حد پائین نیاید. مثلا باتری 2 سل با ولتاژ 7.4 ولت باید همیشه در ولتاژ 7.6 ولت نگهداری شود.

 

شما همچنین باید باتری های LiPoرا در یک ظرف غیر قابل اشتعال نگهداری کنید و هیچگاه هیچ باتری را در خود مدل نگهداری نکنید.شاید هیچ قلم دیگری از اقلام مورد استفاده در این سرگرمی، به اندازه باتری های قابل شارژ در آن تاثیر گذار نبوده اند. تعداد تئوری ها و نظریاتی که در مورد باتری های قابل شارژ وجود دارد، به اندازه خود باتری ها متنوع و زیاد است. فقط بخاطر داشته باشید که در مورد باتری ها هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید، بهتر خواهد بود. چه در فروشگاه مدل باشید و چه در سایت پرواز، سعی کنید سوالاتتان را از اطرافیانتان که ممکن است تجارب زیادی داشته باشند، بپرسید.

 

این کار یکی از بهترین روشها برای یادگیری و پیشرفت در کار مدل است.اول توجه داشته باشید که حتما باید با یک شارژر مناسب و بالانسر شارژ شوند.دوم بعد از استفاده اگر می خواهید مدتی از آن استفاده نکنید حتما آن را دیس شارژ کنید (حتی یک هفته).

سوم بعد از استفاده که باطری گرم است سریعا روی شارژ قرار ندهید .چهارم در صورت امکان آن را در محیطی خنک نگه دارید .پنجم در روی باطری عددی نوشته شده که با C نمایش داده می شود این عدد توان باطری در دیس شارز شدن است که باید به آن توجه کنید هر چه آن عدد بیشتر باشد در زمان استفاده موتور فشار کمتری به باطری وارد میشود ششم از باطری های با مارک های شناخته شده استفاده کنید و از خرید باطری های متفرقه خودداری کنیدهفتم این باطری ها بسیار خطرناکند هرگز پوشش آن را باز نکنید که احتمال انفجار دارد در صورتی که پوشش آن باد کرد آن باطری از بین رفته و از آن استفاده نکنید.


جامع ترین مجموعه فارسی آموزش ساخت و طراحی هواپیمای  مدل کنترلی از راه دور نسخه 8