تاريخ : | | نویسنده : مدیر

درخت چوب بالسا یا اوچراما لاگوپوس درختی نسبتا سریع الرشد است که بیشتر در امریکای مرکزی و جنوبی یافت می شود.درخت بالسا تحت شرایط موجود در جنگلهای انبوه مناطق کوهستانی بین رودخانه ای به خوبی رشد می نماید.در حال حاضر اکوادر بزرگترین صادرکننده چوب بالسا در جهان است .چوب بالسا یکی از سبک ترین انواع چوب در دسترس برای ساخت مدل است اما نمی توان از آن به عنوان سبک مطلق یاد کرد چرا که این چوب در بین سبکترین چوب های جهان رتبه چهارم را از آن خود نموده .این چوب به نسبت وزن خود بسیار مستحکم است .در اصل ارتش ایالات متحده در طول جنگ جهانی اول به دنبال یک جایگزین مناسب برای چوب پنبه بودند به این چوب دست یافتند.اما به زودی این نکته دست یافتند  که از  این چوب می توانند به عنوان یک ماده ساختمانی سبک برای ساخت بدنه گلایدر و ظروف استفاده نمایند.علاقمندان به حکاکی نیز به دلیل سهولت حکاکی روی این چوب و عدم نیاز به استفاده از ابزار نجاری خاص یا قدرت زیاد به استفاده از این چوب روی اوردند.بر خلاف درختان کاج بالسا به صورت یک جنگل کامل رشد نمی نماید .بلکه دانه های این درخت که بسیار شبیه دانه های قاصدک است توسط باد به اطراف برده می شود . در لابه لای خاک و شاخ و برگ جای می گیرد وزمانی که نور به آن برسد شبیه علف هرز شروع به رشد می نماید.

هنگامی که درختان جنگل در منطقه وسیعی اسیب می بینند حال خواه به دلیل اتش سوزی باشد و یا سیل و یا فعالیت های انسانی(به شرطی که خاک از بین نرفته باشد)سریعا رشد کرده و قد می کشند و مانند حفاظی برای درختان نورس عمل می نمایند .

حال بیایید به این نکته بپردازیم که راز سبکی این چوب در چیست؟ سلولهای این چوب اب را به مقدار زیاد در خود ذخیره می نماید و وزن می گیرد زمانیکه درخت خشک می شود .این اب از بین رفته و وزن چوب بسیار کاهش می یابد.که این امر این چوب را برای ساخت بدنه مدلهای پروازی بسیار مناسب می نماید .

نکاتی که در حین استفاده از چوب بالسا باید به آن دقت نمایید

دقت داشته باشید که چوب بالسا همانقدر که سریع اب خود را از دست داده و خشک شده به همان سرعت نیز نم و رطوبت را جذب می نماید  و این امر موجب تاب برداشتن چوب می شود .پس چوب را از نم و رطوبت به دور نگه دارید.

هنگامی که از چوب ها استفاده نمی نمایید انها را محکم و صاف به یکدیگر ببندید

 

جامع ترین مجموعه فارسی آموزش ساخت و طراحی هواپیمای  مدل کنترلی از راه دور نسخه 8